Najlepsze jest

 • Whisky, od była dana z amerykańskich filmów o mafii lub biznesmenach. W jaki środek więcej powstaje?


  Whisky stanowi obecne trunek powstający w procesie destylacji zacieru zbożowego i wzrastający w beczkach. Jej charaktery, środek i proces wytwarzania uzależnione są z miejscem, z jakiego pochodzi. Dużo swoich okazów tego trunku są gatunki pisane w Irlandii i Szkocji.

  Irlandzka whiskey budowana jest tylko w Irlandii. Do jej prac odnosi się wyłącznie jęczmienia zaś jego słodu, które dojrzewają minimum 3 lata. Popularną irlandzką whiskey jest np. Jameson.

  Whisky czerpiąca ze Szkocji wykonywana jest z tego jednego surowca. Najpopularniejszymi gatunkami szkockich są Johnnie Walker, Grant's i Ballantine's.

  Pierwszym okresem prac jest słodowanie. Polega ono na kiełkowaniu ziaren zboża w odpowiednio przygotowanym środowisku, które musi być ciepłe i wilgotne. Zawarte w kiełkujących ziarnach enzymy pomagają rozbić zawartą w jęczmieniu piszę na cukry łatwe i dwucukry. Wynoszą one treść fermentacji alkoholowej.

  Następnie skiełkowane ziarno jest osuszane. Odnosi się do tego trudnego powietrza. Szkocka whisky wędzona istnieje w torfowym dymie, co idzie do zdobycia ziemistego, dymnego smaku i aromatu.

  Drugim stopniem jest zacieranie. Podczas tego mechanizmu mieszanka słodu i nieskiełkowanego ziarna zaparzane są gorącą wodą oraz mieszane. Posiada więc na planu otworzenie ziaren i rozpuszczenie skrobi. Po prostym ostygnięciu wszystko zalewane jest drożdżami i przekazywane do kotłów warzelniczych. Zacier pozostawiany jest do fermentacji na 2-3 dni.

  Uzyskany wywar (12-16% etanolu) po przefiltrowaniu oferowany jest do destylacji. Większość irlandzkich whisky destylowana jest 3 razy, a szkockich 2 razy.

  Otrzymany destylat rozcieńcza się z wodą, aby uzyskać mieszankę o zawartości około 63% alkoholu.

  Drugim etapem pracy jest leżakowanie w dębowych beczkach, wcześniej zastosowanych do realizacji bourbona, sherry oraz porto. W współczesnym okresie trunek nabiera odpowiedniego koloru oraz zapachu. Podczas leżakowania destylat traci około 2-3 % alkoholu rocznie. W dziedziny destylarskiej ulatnianie się alkoholu jest „przyszłością dla zobacz tutaj aniołów”

  Po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości alkohol przechodzi do mieszania, gdzie skupia się destylaty z różnych beczek w planu uzyskania dobrych smaków. Tym momentem jest butelkowanie.